ثبت شرکت تجاری

پنجشنبه 25 آبان 1396


تعریف ماموریت جدید برای مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور


معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با تاکید بر اینکه در دانشگاه‌ها فرآیند پژوهش غالب نیست، از رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور خواست تا نسبت به بازنگری فرآیندهای اجرایی برای غالب شدن گفتمان علم و پژوهش در دانشگاه‌ها اقدام کند.
دکتر مسعود برومند روز چهارشنبه، 24 آبان ماه جاری در مراسم تودیع و معارفه رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با تاکید بر اینکه "آیا این مرکز باید باشد یا خیر" سوال مهمی است، افزود: زمانی که کشور برای سال 1404 چشم انداز تعریف می‌کند، گام مهمی برای برنامه‌ریزی در آینده است.

وی با تاکید بر اینکه هر چشم اندازی نیاز به سیاست‌گذاری و راهبرد دارد، خاطرنشان کرد: بر اساس این سیاست‌گذاری‌ها و راهبردها برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد.

برومند با انتقاد از اینکه در شرایط فعلی در دانشگاه‌ها فرآیند پژوهش تبدیل به فرایند غالب نشده است، ادامه داد: بر این اساس یکی از اولویت‌های اساسی کشور فرآیندهای آموزشی است و در شرایطی که باید دستگاه‌ها به طور متناوب گزارش ارائه دهند، این امر موجب شده است تا فعالیت‌ها همانند آبی که در پشت سدها باقی مانده و رها نشوند، متوقف واقع بمانند.

معاون پژوهشی وزیر علوم با بیان اینکه ما درگیر کارهای بوروکراتیک و اداری هستیم، اظهار کرد: از این رو نیاز به گروه‌ها و مراکزی داریم که خوب فکر کنند و فرآیندها را مورد بازنگری قرار دهند. این امر در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دنیا در حال اجرا است.

وی با اشاره به نقش مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در به روز رسانی سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها، افزود: این مرکز باید بتواند در حوزه‌های مختلف علمی و فناوری، سناریونویسی کند و این بسیار مهم است که این مرکز بتواند جایگاه خود را بشناسد، در غیر این صورت از مسیر خود خارج می‌شود.

برومند همچنین تاکید کرد: این عبارت بسیار صحیح است که در امر سیاست پژوهی نباید وارد اجرا شویم، ولی اعتقاد داریم کسانی که سیاست‌گذاری می‌کنند باید توانایی‌های لازم اجرایی را داشته باشند که به نظر من دکتر احمدی سوابق خوبی در حوزه‌های اجرایی دارد و از این رو باید کمک کند تا سیاست‌ها و سناریوها با حوزه اجرا تطابق داشته باشد.

وی همچنین تاکید کرد: از این مرکز همچنین تقاضا دارم که امور اجرایی را زیر ذره‌بین خود قرار دهد و این که گفته می‌شود دانشگاه‌ها باید به سمت دانشگاه‌های کارآفرین و نسل سوم حرکت کنند، باید بتواند الگوهای مناسب آن را ارائه دهد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با تاکید بر اینکه مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور باید از برنامه‌ریزی دور شود و به امر استانداردسازی وارد شود، خاطر نشان کرد: در حال حاضر ما تیم‌های لازم برای اجرای برنامه‌ها را داریم، ولی فرآیندهای اجرایی باید مورد بازنگری قرار گیرد و تقاضا دارم که این مرکز به این سمت حرکت کند که به بخش‌های آموزشی اعلام کند که در کدام مراحل فرآیند اشکال وجود دارد و چگونه در دانشگاه‌ها فرآیند پژوهشی غالب شود.

 • نظرات() 
 • پنجشنبه 25 آبان 1396


  ثبت‌نام بیش از 44 هزار داوطلب در تکمیل ظرفیت کارشناسی پیام‌نور و غیرانتفاعی


  مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام بیش از 44 هزار داوطلب در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون سراسری موسسات آموزش عالی غیردولتی ،غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور خبر داد و گفت: داوطلبان تا ۳۰ آبان ماه فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند.

  دکتر حسین توکلی  با اعلام این مطلب اظهار کرد: تکمیل ظرفیت پذیرش رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال ۹۶ موسسات آموزش عالی غیردولتی، غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور از ۲۹ مهرماه ۹۶ آغاز شده است و متقاضیان تا ۳۰ آبان فرصت دارند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org  در این مرحله از تکمیل ظرفیت ثبت نام کنند.

  وی در ادامه افزود: داوطلبان علاقه‌مند به تحصیل (اعم از داوطلبانی که در آزمون سراسری سال ۹۶ ثبت‌نام کرده و یا نکرده‌اند) می‌توانند در مرحله تکمیل ظرفیت این دانشگاه و موسسات شرکت کنند.

  توکلی افزود: داوطلبان به منظور اطلاع از رشته‌های تحصیلی و موسسات پذیرنده دانشجو در این مرحله می‌توانند به لینک جستجوی عنوان موسسه و کدرشته مندرج در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش و پایگاه اطلاع‌رسانی موسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی و یا پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه پیام‌نور مراجعه کنند.

  وی تاکید کرد: تمامی متقاضیان باید حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۶ دارای مدرک دیپلم کامل متوسطه نظام قدیم (دوره چهارساله) یا پیش‌دانشگاهی و یا کاردانی (فوق دیپلم) بوده باشند. در صورت امکان تشکیل کلاس برای نیمسال دوم سال تحصیلی جاری از سوی مؤسسه مورد تقاضا، آن دسته از داوطلبانی که حداکثر تا تاریخ ۳۰ بهمن ۹۶ موفق به اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی و یا کاردانی شوند، می‌توانند در رشته و یا رشته‌های تحصیلی مربوط متقاضی شوند.

  مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تمامی داوطلبان باید در زمان ثبت‌نام از طریق مؤسسه مربوط، بابت هزینه ثبت‌نام نسبت به پرداخت مبلغ ۲۰۰ هزار ریال (۲۰ هزار تومان) از طریق سیستم پرداخت الکترونیکی در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

  دکتر توکلی در پایان خاطر نشان کرد: تا ساعت ۸ صبح امروز تعداد 44 هزار و 744 نفر برای ثبت نام به دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی مراجعه کرده‌اند.

 • نظرات() 
 • پنجشنبه 25 آبان 1396


  اولین "قرص هوشمند" دنیا مجوز گرفت


  سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده از اولین قرص هوشمند دنیا را موسوم به "Abilify MyCite" که قابلیت ردیابی شدن در بدن و اطلاع به پزشک مبنی بر مصرف یا عدم مصرف دارو دارد، صادر کرد.

  به نقل از انگجت، پزشکان در ایالات متحده آمریکا ممکن است به زودی شروع به تجویز یک قرص کنند که می‌تواند به آنها بگوید که آیا بیماران واقعا داروهایشان را مصرف کرده‌اند یا خیر.

  سازمان غذا و دارو اولین "داروی قابل ردیابی دیجیتال" کشور را تایید کرده است تا اطمینان حاصل شود که بیماران از دارو استفاده می‌کنند، زیرا عدم رعایت یک مشکل پرهزینه است که می‌تواند بر سلامت بیمار تاثیر بگذارد.

  با این حال نگرانی متخصصان پزشکی در مورد استفاده از قرص‌هایی که می‌توانند ردیابی شوند، در حال افزایش است، به ویژه به این دلیل که داروی تایید شده، آنتی سایکوتیک یا ضد روان‌پریشی است که برای درمان اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  داروهای ضد روان‌پریشی(Antipsychotic) برای مدیریت و درمان رفتارهای جنون مانند هذیان و توهم به خصوص در بیماری‌های اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی ساخته شده‌اند.

  اینگونه داروها تاثیر آرام‌کننده یا آرام‌بخش زیادی دارند. بعضی از داروهای ضد روان‌پریشی مانند تورازین (Thorazine)توهم و هذیان بیمار را کاهش می‌دهند ولی سایر داروهای ضد روان‌پریشی مانند کلورازیل بیمار را سر حال می‌آورند و تقویت می‌کنند.

  تاثیر اصلی اینگونه داروها کاهش یا حذف نشانه‌های روان‌پریشی از جمله توهم، هذیان، گوشه‌گیری و بی‌احساسی است و برای آرام نگاه‌ داشتن بیماران ساخته نشده‌اند.

  مکانیسم اصلی اغلب این داروها مهار گیرنده‌های دوپامینی در مغز است. داروهای آنتی سایکوتیک جدیدتر، اغلب عوارض آنتی کولینرژیک کمتری دارند.

  قرص "Abilify MyCite" حاوی حسگر ساخته شده از مس، منیزیم و سیلیکون است که زمانی که اسیدهای معده شروع به فرایند هضم می‌کنند، یک سیگنال الکتریکی تولید می‌کند.

   پچ همراه این قرص که باید روی قفسه سینه چسبانده شود، زمان و تاریخ را وقتی که سیگنال را شناسایی می‌کند به اپلیکیشن تلفن همراه ارسال می‌کند. سپس می‌توان این اطلاعات را با پزشک یا اعضای خانواده به اشتراک گذاشت.

  در حالی که انتخاب قرص دیجیتال به صورت داوطلبانه است، بدین معنی که شما باید به پوشیدن یک پچ رضایت داشته باشید.

  ضمنا بعضی از متخصصان پزشکی نگران هستند که بیمه‌گران ممکن است انگیزه‌ها و تبلیغات زیادی ارائه دهند تا مردم احساس کنند مجبور به استفاده از آن هستند.

  این قرص همچنین ممکن است در نهایت به عنوان وسیله‌ای به عنوان وعده یا رهایی بیماران از بیمارستان‌های روانپزشکی مورد نیاز باشد و به مقامات یک راه آسان برای ردیابی افراد داده می‌شود.

  گفته می‌شود داروهایی که می‌توانند ردیابی شوند، مزایای زیادی دارند. آنها می‌توانند به متخصصان پزشکی کمک کنند تا بر مصرف داروی افراد سالخورده نظارت داشته باشند، چرا که آنها گاهی فراموش می‌کنند داروهای خود را مصرف کنند.

  پزشکان می‌توانند از این گونه قرص‌ها استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که بیماران پس از جراحی، بیش از حد داروی آرام‌بخش شبه مخدر مصرف نمی‌کنند، چرا که می‌تواند به اعتیاد تبدیل شود.

  محققان می‌توانند از آنها استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که شرکت‌کنندگان در آزمایش‌های بالینی به درستی برای دریافت دقیق‌ترین نتایج ممکن از داروهای تجربی خود استفاده می‌کنند.

 • نظرات() 
 • پنجشنبه 25 آبان 1396


  زیست‌شناسان یک سوسک را 3 چشمی کردند

  محققان دانشگاه ایندیانا در تحقیقات دستکاری ژنتیکی خود موفق شدند برای یک سوسک چشم سومی ایجاد کنند که می‌تواند ببیند.

  به نقل از گیزمگ، چشم یکی از اندمهایی است که همواره به عنوان نمونه‌ای از پیچیدگی‌های طبیعت از آن یاد می‌شود.

  محققان دانشگاه ایندیانا در آمریکا به تازگی موفق شده‌اند که با استفاده از انتخاب طبیعی برخی از صفات موجود در بلوک‌های ژنتیکی، به یک سوسک چشم سوم بدهند.

  آنها برای این کار از یک ابزار ژنتیکی ساده استفاده کرده‌اند.

  حشرات در گذشته ژنتیکی خود دارای چشم سوم بوده‌اند و محققان با استفاده از همین ویژگی ژنتیکی و دستکاری ژن‌ها موفق شدند مجددا این چشم را در سوسک‌ها رشد دهند و نکته جالب توجه این است که این چشم صرفا یک ابزار ظاهری نیست بلکه همانند دو چشم معمولی دیگر می‌بیند.

  در جریان این دستکاری ژنتیکی محققان به این نتیجه رسیده‌اند که برای دستیابی به این هدف باید ژن‌هایی در بال و پای این حشره فعال شوند.

  "آرمین موژک"(Armin Moczek) محقق ارشد این تحقیق می‌گوید: برای تکامل یک ویژگی فیزیکی جدید در بدن جانداران باید با بلوک‌های ژنتیکی بازی لگو را انجام داد و در این فرایند با کنار هم قرار دادن بلوک‌های فعال جدیدتر و بلوک‌های ژنتیکی قدیمی که بعضا غیرفعال نیز شده‌اند، ساختارهای مورد نظر را ایجاد کرد.

  وی افزود: با استفاده از این بلوک‌ها می‌توانید ساختارهای جدیدی را در قسمت‌های مختلف بدن ایجاد کنید و البته همانطور که در بازی لگو باید قطعات با هم جور شوند، در زیست‌شناسی نیز روند به همین صورت است.

  هرچند که این دستاورد به نوبه خود جالب است اما محققان اعلام کرده‌اند که به صورت تصادفی با آن مواجه شده‌اند.

  در تحقیقات اصلی آنها قصد داشته‌اند که شاخک‌های سوسک‌های دستکاری‌ شده رشد نکنند اما به‌ جای آن چشم سوم در سوسک ایجاد شده است.

  پس از این اتفاق تیم تحقیقاتی تمرکز خود را بر روی ژن‌های بینایی قرار دادند و متوجه شدند که می‌توان عملکرد این چشم تصادفی را بهبود نیز داد.

  موژک در این رابطه خاطرنشان کرد: این مطالعه به صورت تجربی عملکردهای یک ژن عمده را مختل کرد و بقیه ژن‌ها در پاسخ به این اختلال در وسط پیشانی حشره یک چشم ترکیبی سوم را ایجاد کردند که به خوبی نیز کار می‌کند.

  محققان می‌گویند که این آزمایش در حال پیشرفت بوده و در درک ما را از اینکه چگونه صفات پیچیده می‌توانند تکامل یابند بیشتر می‌کند و بعلاوه ممکن است درها را برای توسعه ارگان‌های مصنوعی برای عمل‌ جراحی پیوند باز کند حتی با وجود اینکه یک سوسک سه چشم بیشتر یک پدیده جذاب محسوب می‌شود تا یک خلق علمی مفید.

  نتایج این تحقیق در مجله "مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم" منتشر شده است.

 • نظرات() 
 • پنجشنبه 25 آبان 1396

  بازی گسل‌هایی که موجب تفاوت در تلفات دو زلزله کرمانشاه و بم شد
  خسارات زلزله غرب کشور در روستای '' عباس اولیا ''

  زمین لحظه‌ای آرام و قرار ندارد. گاهی این ور و گاهی آن ور را می‌جنباند و زمین برای ما گهواره می‌شود، ولی لالایی آن تبدیل به بغض‌های فروخورده‌ای می‌شود که تا ابد ادامه دارد.

  زمین می‌لرزد و سقف بالای سرمان با آن هم‌آوایی می‌کند؛ چون ما بلد نبودیم و یا یادمان نبود که سقف باید جان پناهی برایمان باشد.

  ما هنوز داغدار نغمه‌هایی هستیم که در بوئین زهرا، طبس، رودبار و منجیل و بم سراییده شد؛ چون ما زلزله‌های مهم و زیادی را در تقویم‌های خود ثبت کردیم و هرگز فراموش نکردیم و نخواهیم کرد و در هر بار هم تنها یک راه را رفتیم. کم نشان دادن اتفاق، آمار بالای کشته‌شدگان و امدادرسانی و در آخر هم فراموشی.

  زلزله سیلاخور در سال ۱۲۸۸ با بزرگای ۷.۴، ۸ هزار کشته و ۶۴ روستای تخریب شده
  زلزله لار در سال ۱۳۳۹ با بزرگای ۶.۷ و ۴۰۰ نفر کشته و تخریب ۷۵ درصدی شهر
  زلزله بوئین زهرا در سال ۱۳۴۱ با شدت ۷.۲ و ۱۰ هزار نفر کشته
  زلزله دشت بیاض در سال ۱۳۴۷ با بزرگای ۷.۴ و کشته شدن بیش ۱۰۵۰۰ نفر و تخریب ۶۱ روستا
  زلزله قیر در سال ۱۳۵۱ با بزرگای ۶.۹ و ۴ هزار نفر کشته
  زلزله طبس در سال ۱۳۵۷ با بزرگای ۷.۷ و ۱۹۶ هزار نفر کشته و تخریب ۱۶ روستا
  زلزله قائن در سال ۱۳۵۸ با بزرگای ۷.۱ و جان باختن ۱۳۰ نفر
  زلزله رودبار و منجیل در سال ۱۳۶۷ با بزرگای ۷.۴ و جان باختن ۳۵۰۰۰ نفر
  زلزله بم در سال ۱۳۸۲ با قدرت ۶.۵ و جان باختن بیش از ۴۰ هزار نفر

  اینها تنها گوشه‌ای از خاطرات تلخی است که در تقویم‌هایمان به ثبت رسید و اینک زلزله ۷.۳ ریشتری کرمانشاه.

  در صفحه تقویم روز یکشنبه، ۲۱ آبان ماه سال ۱۳۹۶ خورشیدی در حالی زلزله کرمانشاه را به ثبت می‌رساندیم که خاطرات تلخ زلزله بم همچنان برایمان زنده است. ما فراموش نکردیم که در زلزله ۶.۵ ریشتری چگونه سقف خانه‌ها جان بیش از ۴۰ هزار شهروند بمی را گرفت.

  زلزله‌ای با وسعت خاورمیانه

  زلزله در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه شامگاه روز یکشنبه، ۲۱ آبان ماه در ۳۰ کیلومتری شمال غرب "سرپل ذهاب" و  ۳۲ کیلومتری جنوب غرب "حلبچه" در ناحیه مرزی ایران و  عراق و در داخل خاک عراق رخ داد.

  هر چند که به گفته محققان، گسل مسبب این رخداد  هنوز مشخص نیست؛ ولی به گفته دکتر مهدی زارع عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و مهندسی زلزله گسله فعال خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس و گسل‌های پهنه گسله ذهاب (یا سرپل ذهاب) در همین منطقه قرار دارند.

  وی گسل "پی‌سنگی ذهاب" را از گسل‌های سامانه گسله خمیدگی جبهه کوهستان زاگرس این منطقه ذکر می‌کند و ادامه می‌دهد: سازوکار این زلزله فشاری و صفحه گسله نزدیک به قائم بوده است.

  کانون زلزله سرپل ذهاب

  در شهر سر پل ذهاب ۶۰ هزار نفر و در قصر شیرین حدود ۳۰ هزار نفر زندگی می‌کنند و زلزله‌های حلوان و سر پل ذهاب از جمله زلزله‌های تاریخی این منطقه است. زلزله‌های ۹۵۸ میلادی و ۱۱۵۰ میلادی سرپل‌ذهاب و در سده بیستم زلزله‌ ۱۹۶۷ میلادی با بزرگای ۵.۷ و سال ۱۹۸۳ میلادی با بزرگای ۵.۱ از جمله زلزله‌های تاریخی این منطقه است.

   این زلزله را حدود ۱۵۰ میلیون نفر در ایران و عراق و در هر دو پایتخت حس کردند، به گونه‌ای که به گفته زارع با توجه به بزرگای آن، این زلزله در کل کشور عراق، منطقه میان رودان، بخش‌هایی از سوریه، شرق ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس احساس شده است.

  دکتر شهریار سلیمانی آزاد، پژوهشگر گروه لرزه زمین‌ساخت و زلزله‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به وقوع زمین‌لرزه شامگاه یکشنبه، ۲۲ آبان در محدوده باختر کرمانشاه اظهار کرد: آنچه می‌توان از پهنه رومرکزی این زمین‌لرزه دریافت کرد، این است که این رخداد در مرز میان دو کشور در مناطق سرپل ذهاب و قصر شیرین در ایران و حلبچه در عراق به وقوع پیوسته است که با توجه به کم جمعیت نبودن این مناطق و تراکم گسترده روستاها و شهرها اثرات این زمین‌لرزه در منطقه‌ای گسترده احساس شد.

  وی با بیان اینکه از دیدگاه لرزه‌ زمین‌ساختی رشته کوه زاگرس در بخش میانی کمربند کوهزایی آلپ-هیمالیا قرار گرفته است، تاکید کرد: این بخش شامل ۴ پهنه گسلی اصلی با راستای شمال باختری است که گسل جبهه کوهستان زاگرس در بخش جنوبی و گسل زاگرس بلند در شمال آن، ۲ مورد از این پهنه‌های گسلی را تشکیل می‌دهند که این دو در پهنه رومرکزی زمین‌لرزه اخیر به هم نزدیک می‌شوند و در محدوده سرپل ذهاب پهنه گسلی جبهه کوهستان زاگرس در نزدیکترین فاصله خود به گسل زاگرس بلند قرار می‌گیرد.

  سلیمانی با بیان این‌که بر اساس اقلیم خشک و نیمه‌خشک موجود در ایران مردم از گذشته به دنبال شناسایی ذخایر آب برای گذران زندگی در مناطق مختلف بوده‌اند، اضافه کرد: همواره آب در اولویت انتخاب محل زندگی مردم قرار داشته و از آنجایی که آب معمولا در کوهپایه‌ها و دره‌ها یافت می‌شود، از این رو ساخت‌وسازهای روستایی و توسعه و تمرکز شهری و صنعتی در نزدیکی جبهه کوهستان است و معمولا این مناطق در ایران در پهنه‌های گسلی قرار دارند.  تراژدی بم در ساعت ۵ و ۲۶ دقیقه بامداد روز ۵ دی سال ۱۳۸۲ رخ داد. در این زلزله که با بزرگای ۶.۵ رخ داد و ساکنان این شهر دو مقصد بیشتر نداشتند: یا مرکز درمانی یا قبرستان.

  در اثر این حادثه ۹۰ درصد از سازه‌های شهر بم به کلی تخریب شد و ارگ تاریخی بم با ۲۵۰۰ سال قدمت و بزرگترین سازه گلی در این حادثه به کلی ویران شد.

  گسل بم با راستای عمومی شمالی – جنوبی از نزدیکی شهر بم عبور می‌کند. از آنجایی که این گسل در شرق بم از کنار شهر بروات عبور می‌کند، گسیختگی‌های سطحی ایجاد شده پس از زلزله بم در پیرامون شهر بم و بین شهرهای بم و بروات مشاهده شد.  زلزله ۶.۵ ریشتری بم در بم موجب کشته شدن ۴۰ هزار نفری و زلزله ۷.۲ ریشتری ۴۳۲ نفر (تا لحظه انتشار این گزارش) به طور رسمی گزارش شده  و این سوال را در ذهن ایجاد می‌کند که با وجود بزرگ بودن زلزله کرمانشاه نسبت به بم، چرا تعداد تلفات آن کمتر از زلزله بم بوده است.

  این مساله را عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله این چنین توضیح می‌دهد: تعداد تلفات این دو زلزله نشان می‌دهد کانون زلزله در استان کرمانشاه در سرپل ذهاب نبوده است؛ چرا که اگر کانون این زلزله در این شهر بود، باید فاجعه بدی را تجربه می‌کردیم.

  به گفته وی، کانون زلزله کرمانشاه در منطقه کوهستانی مرزی میان ایران و عراق بوده است، از این رو نسبت به زلزله بم در این رخداد لرزه‌ای وضعیت بهتری داشتیم.

  به اعتقاد محققان این حوزه، کانون زلزله بم در نزدیکی تمرکز جمعیتی قرار داشت و از آنجایی که در بامداد رخ داد، موجب افزایش تلفات شده است. ولی از سوی دیگر به باور این محققان، میزان تخریب یک زلزله به عواملی چون عمق، اثر خاک، تراکم جمعیت، میزان آسیب ‌پذیری ساختمان‌ها در برابر زلزله و عمق زلزله‌ها بستگی دارد.

  به گفته دکتر زارع، در صورتی که عمق زلزله‌ای زیاد باشد، در پهنه گسترده‌تری رخ خواهد داد، ولی شدت کانونی آن کمتر است. در صورتی که عمق زلزله‌ای کم باشد، معمولا وسعت بیشتری را تخریب می‌کند.

  شارلاتانیسم در انتشار اخبار زلزله و آزمایشات هسته‌ای

  شایعات بی اساسی که در زلزله بم منتشر شد، این بار نیز درباره زلزله کرمانشاه در فضای مجازی دست به دست شد. طبیعی نبودن زلزله و انجام آزمایشات و انفجارات اتمی و هسته‌ای، که این خبر شایعه و بی اساس است؛ چرا که به گفته همه محققان زلزله شناسی نوع زلزله‌های ناشی از زلزله‌های طبیعی با زلزله‌های ناشی از آزمایشات هسته‌ای و نظامی متفاوت است، ضمن آنکه هزاران دستگاه لرزه‌نگاری این زلزله طبیعی را ثبت کرده‌اند.

  دکتر مهدی زارع، عضو هیات علمی پژوهشگاه زلزله در این زمینه یادآور شد: اگر انفجار بود، در دقایق اولیه از سوی تمام مراکز بین المللی زلزله‌شناسی اعلام می‌شد که این اتفاق انفجار بوده نه زلزله طبیعی، ضمن آنکه این زلزله توسط سازمان زمین‌شناسی آمریکا (یا مرکز لرزه‌نگاری آمریکا که اساسا معلوم نیست کجا هست!؟) ۴ سال قبل در ۲۰۱۳ پیش‌بینی شده بود یا جاها یا افراد دیگری این زلزله را پیش‌بینی کرده‌اند و از قبل اعلام کرده بودند.

  وی در عین حال تاکید کرد: نه در ایران و نه در هیچ جای دنیا روشی مخفی و پنهانی برای پیش‌بینی زلزله یا هیچ پدیده طبیعی دیگری وجود ندارد.

 • نظرات() 
 • پنجشنبه 25 آبان 1396

  آزمایش موفق اولین داروی اوتیسم


  داروهای امیدوارکننده اوتیسم موفقیت‌های اولیه در آزمایشات حیوانات را نشان می‌دهد. نتایج آزمایش داروی اوتیسم در آزمایش روی موش‌های آزمایشگاهی نوید پیشرفت در درمان این بیماری را می‌دهد.

   به نقل از گیزمگ، در حال حاضر هیچ درمان دارویی برای اوتیسم وجود ندارد. بسیاری از پزشکان، بیماران مبتلا به اوتیسم را با انواع داروهای فعال کننده روان(روان‌گردان) که به مدیریت علایم ضداجتماعی آنها منجر می‌شود، درمان می‌کنند، اما این امر به ویژه در کودکان بسیار بحث برانگیز است.

  یک داروی فعال‌کننده روان، ماده‌ای شیمیایی است که عملکرد مغز را تغییر داده و باعث تغییراتی در ادراک، خلق، خودآگاهی یا رفتار می‌شود.

  این مواد را می‌توان برای مصارف پزشکی یا تفننی برای بهبود عامدانه عملکرد یا تغییر خودآگاهی، برای مقاصد مناسکی، روحانی یا برای تحقیقات به کار برد.

  برخی گونه‌های این داروها از سوی پزشک و دیگر بهداشت‌کاران تجویز می‌شوند. نمونه‌های آن داروهای ضدافسردگی، داروهای ضداضطراب، داروهای ضدروان‌پریشی و محرک هستند.

  این داروی جدید هدفمند برای بازگرداندن عدم توازن سیگنال الکتریکی در مغز، نشان دهنده موفقیت چشمگیر در موش است و محققان امیدوارند که به زودی در آزمایشات بالینی انسان مورد آزمایش قرار بگیرند.

  اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک اختلال مغزی بسیار پیچیده است که در ایالات متحده آمریکا، در حدود یک نفر از هر 68 کودک، بروز می‌کند.

  مراکز تحقیقاتی جدید در آمریکا بر روی فرم اوتیسم به نام "MHS" است.

  اوتیسم یا درخودماندگی( Autism)  نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی-کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود.

  علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می‌کند و علت اصلی آن ناشناخته است. این اختلال در پسران شایع‌تر از دختران است.

  وضعیت اقتصادی، اجتماعی، سبک زندگی و سطح تحصیلات والدین نقشی در بروز اوتیسم ندارد. این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت‌های ارتباطی تاثیر می‌گذارد.

  کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم، در ارتباطات کلامی و غیرکلامی، تعاملات اجتماعی و فعالیت‌های مربوط به بازی، مشکل دارند. این اختلال، ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای آنان دشوار می‌سازد.

  در بعضی موارد رفتارهای خودآزارانه و پرخاشگری نیز دیده می‌شود. در این افراد حرکات تکراری(دست زدن، پریدن) پاسخ‌های غیرمعمول به افراد، دل‌بستگی به اشیا یا مقاومت در مقابل تغییر نیز دیده می‌شود و ممکن است در حواس پنجگانه (بینایی، شنوایی، بساوایی، بویایی و چشایی) نیز حساسیت‌های غیرمعمول دیده شود.

  هسته مرکزی اختلال در اوتیسم، اختلال در ارتباط است.

  از هر 60 تا 70 تولد زنده در دنیا یک نفر مبتلا به اوتیسم است. کارشناسان زندگی ماشینی و عوامل ناشی از آن مانند استرس را در سیر صعودی ابتلا به این بیماری دخیل می‌دانند.

  نتیجه یک مطالعه نشان می‌دهد زنانی که چاق یا دیابتی هستند، در صورتی که باردار شوند، بیش از مادران سالم با احتمال تولد نوزاد اوتیسمی روبرو خواهند بود.

  در دهه 1990، دانشمندان کشف کردند که وقتی جهش در یک ژن MEF2C رخ داد، یک کودک در معرض علائم اوتیسم قرار گرفت. در مدل‌های موش، محققان ژن جهش یافته را باعث ایجاد بیش از حد سیگنال تحریک کننده مغزی دانستند و این به نظر می‌رسد که بسیاری از ویژگی‌های شناختی و رفتاری اوتیسم را توضیح می‌دهد.

  در آخرین تحقیق، یک داروی جدید به نام "نیتروسیناپسین" (NitroSynapsin) به منظور کاهش این سیگنال‌های اضافی مغز به کار گرفته شد.

  این دارو برای سه ماه در مدل موش MHS مورد آزمایش قرار گرفت و نتایج فوق العاده امیدوارکننده بود.

  اختلال سیگنال الکتریکی که قبلا شناسایی شده بود، بهبود یافت و رفتارهای غیرعادی مانند اوتیسم در موش کاهش یافت.

  نشانه‌های اضطراب، حرکات تکراری غیرطبیعی و اختلال حافظه فضایی(درک محیط و جهت یابی)، همه ویژگی‌هایی بودند که تا حدی در آزمایش‌های موش‌ها اصلاح شد.

  محققان معتقدند که این نتایج باید به بهبود طیف گسترده‌ای از اختلالات اوتیسم منتهی شود.

  استوارت لیپتون، محقق ارشد مطالعات می‌گوید از آنجا که MEF2C در هدایت بسیاری از ژن‌های مرتبط با اوتیسم مهم است، ما امیدواریم درمانی که برای این سندرم کار می‌کند نیز در برابر سایر اشکال اوتیسم نیز موثر خواهد بود و در واقع ما قبلا شواهدی برای این موضوع داشتیم.

  این دارو در حال حاضر در مدل‌های موش برای سایر اختلالات اوتیسم مورد آزمایش قرار می‌گیرد و آزمایشات در سلول‌های انسانی نتایج مثبتی را نشان می‌دهد.

  گام بعدی برای تیم محققان، هموار کردن مسیر برای رسیدن به آزمایش‌های انسانی است. بنابراین تا درمان واقعی دارویی برای اوتیسم هنوز فاصله داریم، اما این مسیر ممکن است ناگهان بسیار کوتاه شود.

  این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شده است.

 • نظرات() 

 • آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو